IZAZOV URBANE PRIRODE – RIJEKA 2025 – CITY NATURE CHALLENGE

Priroda Događanja, Jeste li znali, Kutak, Ljudi, Mladi prirodoslovci, Novosti, Suradnja sa školama, Zanimljivosti

PRIDRUŽITE NAM SE u velikom događanju građanske znanosti i sudjelujte u IZAZOVU URBANE PRIRODE (engl. City Nature Challenge) ili skraćeno CNC.

Što je to? To je globalno natjecanje i inicijativa koja okuplja gradove i građane diljem svijeta u dokumentiranju lokalne bioraznolikosti urbanih i prirodnih sredina. Cilj je uključiti što veći broj ljudi u promatranje prirode, prikupljanje podataka o biljkama, životinjama i drugim organizmima te poticanje svijesti o očuvanju okoliša.

Događanje je prvi put pokrenuto 2016. godine kao prijateljsko natjecanje između Natural History Museum of Los Angeles County (NHM) i California Academy of Sciences (CAS). Djelatnici ovih institucija natjecali su se u tome tko će zabilježiti više opažanja vrsta, prikupiti veći broj dojava i uključiti više sudionika. No, inicijativa se vrlo brzo proširila na brojne gradove diljem svijeta. Primjerice, prošle godine u događanju je sudjelovalo više od 650 gradova iz 51 države, odnosno više od 80.000 ljudi.

Hrvatska se u CNC događanje uključila 2019. godine kada su sudjelovali gradovi Zagreb i Karlovac, a 2025. godine pridružuju im se Rijeka i Prelog pod suorganizacijom Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, Javne ustanove „Priroda“ Primorsko-goranske županije, Javne ustanove Međimurska priroda, Javne ustanove „Natura viva“ Karlovačke županije, Javne ustanove „Priroda Grada Zagreba“ te udruge „Znanstvenici amateri“.

Ove godine sudjeluje i Grad Rijeka, a podršku Javnoj ustanovi „Priroda“ u promoviranju događanja pružaju Grad Rijeka i Prirodoslovni muzej Rijeka, koji zajedno s nama dijele strast prema svim bojama prirode našega grada. No, ako u datom trenutku niste u Rijeci, nema veze! Pridružite se događanju i pokažite znanosti bioraznolikost svog grada, mjesta, naselja ili općine. Ovo nam je prva godina da sudjelujemo u CNC-u i nadamo se da ćemo i sljedeće godine moći sudjelovati s još većim prijavljenim područjem.

Samo događanje, odnosno prikupljanje opažanja, provodit će se od 25. do 28. travnja 2025. u cijelome svijetu pomoću (besplatne) mobilne aplikacije iNaturalist – platforme za prikupljanje podataka o bioraznolikosti.

Korištenje aplikacije vrlo je jednostavno i intuitivno:
📸 Napravite fotografiju (ili više njih iz različitih perspektiva).
🔎 Odaberite ponuđeni naziv (vrste, roda, porodice,skupine…).
📍 Locirajte nalaz na karti.
✅ Potvrdite opažanje – i gotovi ste!

Za svaki slučaj pripremili smo i upute za korištenje aplikacije na Android i iPhone uređajima. Opažanja možete unositi i putem web-stranice (www.inaturalist.org), ako fotografije učitavate s fotoaparata – samo pripazite da zapamtite lokaciju svakog nalaza/opažanja!

Fotografija: održano je predavanje za zainteresirane djelatnike i učenike riječkih škola na temu građanske znanosti i CNC 2025. događanja 19.03.2025. u prostorijama RIHUB-a

City Nature Challenge prvenstveno je zajednički istraživački pothvat, a sudjelovanje je otvoreno svima koji žele doprinijeti istraživanju bioraznolikosti i građanskoj znanosti. No, kako bismo dodatno motivirali škole i razrede na sudjelovanje, Grad Rijeka, Prirodoslovni muzej Rijeka i Javna ustanova „Priroda“ odlučili su nagraditi razred s najvećim brojem opažanja tijekom trajanja CNC 2025 događanja.

Ako ste propustili naše predavanje, a želite prijaviti svoju školu za sudjelovanje, javite nam se na e-mail:

📩 tanja.saulig-brajdic@rijeka.hr

📩 ivana.rogic@ju-priroda.hr

📩 suncica.striskovic@ju-priroda.hr

Kako bismo upoznali i širu javnost s događanjem i aplikacijom, djelatnice Javne ustanove „Priroda“ održat će predavanje u prostoru Gradske knjižnice Rijeka, 11. travnja 2025. s početkom u 18 sati.

Ne propustite priliku postati dio globalne inicijative u dokumentiranju bioraznolikosti i istražite sve boje prirode grada Rijeke – vidimo se na predavanju!

VAŽNO: postoji dobno ograničenje za korištenje aplikacije iNaturalist. Minimalna dob za samostalno korištenje je 13 godina (u skladu s pravilima o zaštiti privatnosti djece na internetu, GDPR u Europi). Ukoliko djeca mlađa od 13 godina žele koristiti iNaturalist to mogu uz nadzor roditelja, učitelja ili skrbnika putem zajedničkog računa (npr. škola kreira svoj račun – jedan račun kojeg onda koriste svi mlađi od 13 godina za prijavu u aplikaciju na različitim mobilnim uređajima ili roditelj sam kreira račun za svoje dijete).

Ukoliko imate upita i nedoumica oko korištenja iNaturalist platforme, na stranici https://help.inaturalist.org/en/support/solutions/151000067328 možete pronaći odgovore na najčešće postavljena pitanja, a za upite i dileme koji nisu pokriveni najčešće postavljenim pitanjima pogledajte i https://forum.inaturalist.org/ . Niže u tekstu navodimo sažeti prikaz i istaknuta pitanja s kojima smo se sami susreli:

Što je iNaturalist?

iNaturalist je online platforma koja korisnicima omogućuje bilježenje i organiziranje opažanja (organizama) u prirodi, povezivanje s drugim entuzijastima prirode te učenje o prirodnom svijetu. Istovremeno, platforma služi i za razmjenu informacija o biološkoj raznolikosti. Primjerice, znanstvenici i sektor zaštite prirode u Hrvatskoj unose podatke u, i koriste podatke s iNaturalista.

Što je opažanje?

Opažanje predstavlja susret s pojedinačnom jedinkom organizma u određenom vremenu i na određenoj lokaciji. Svako opažanje, odnosno unos, odnosi se na jednu jedinku (neke vrste). Ako fotografirate više slika iste jedinke, spojite ih u jedno opažanje – prilikom unosa moguće je dodati više fotografija iste jedinke, snimljenih iz različitih perspektiva. Ukoliko na istoj lokaciji imate dvije jedinke iste vrste (npr. dva guštera), svaku jedinku je potrebno unijeti kao zasebno opažanje. Isto tako, ako ste u šumi i pred vama se nalazi 100 visibaba na jednom kvadratnom metru, možete napraviti jedno opažanje i u napomenu navesti da se radi o 100 jedinki ili napraviti 100 zasebnih opažanja. Ukoliko ste fotografirali cvijet sa pčelom, unesite 2 opažanja (1 za pčelu, 1 za cvijet).

Što treba sadržavati opažanje?

  • Fotografija: Pomaže u preciznijoj determinaciji vrste. U jedno opažanje moguće je dodati više fotografija iste jedinke snimljenih iz različitih perspektiva.
  • Vrsta ili viši takson: Aplikacija će odabirom polja „Što si vidio/la“ ponuditi moguću pripadnost nekoj vrsti, rodu, porodici, razredu ili carstvu. Možete odabrati i samo pripadnost razredu (npr. „ptice“, „vodozemci“) ili carstvu (npr. „gljive“).
  • Datum i vrijeme: Točan datum i vrijeme opažanja pomažu u praćenju sezonskih i vremenskih obrazaca. Ovi podaci se obično automatski unose.
  • Lokacija: Geografske koordinate mjesta na kojem je opažanje zabilježeno. Pod poljem „Lokacija“ potrebno je provjeriti jesu li podaci o vašem položaju ispravno postavljeni – na nekim mobilnim uređajima aplikacija ne povlači točnu lokaciju automatski, te ju je potrebno ručno provjeriti.

Postoje li organizmi koje ne unosimo u opažanja?

iNaturalist se prvenstveno fokusira na opažanje divljih vrsta organizama, a ne na životinje u zatočeništvu ili kultivirane biljke. Unos opažanja kultiviranih biljaka se tolerira, ali se ne smatra poželjnim. Ukoliko unosite opažanje kultivirane, sađene biljne vrste ili životinje u zatočeništvu, obavezno to naznačite u polju „Uzgaja se ili nije divlje“. Međutim, to ne znači da je potrebno izbjegavati gradske parkove ili održavane javne površine, jer se i tamo diskretno mogu pojaviti i „divlji“ primjerci. Vrste koje se uopće ne unose u aplikaciju su: pas, mačka i čovjek.

Što znači geoprivacy ili „vidljivost lokacije“?

Pojam „geoprivacy“ odnosi se na zaštitu privatnosti geografskih podataka, posebno u kontekstu dijeljenja lokacijskih informacija na internetskim platformama. Na iNaturalistu to znači da korisnici mogu kontrolirati vidljivost točnih lokacija svojih opažanja. Preporučuje se ostaviti lokaciju „otvorenom“ ako nemate posebne razloge za zaštitu privatnosti, kako bi podaci bili korisniji za znanstvene i konzervatorske svrhe. No, ako želite zaštititi, primjerice, privatnost svog dvorišta, možete uključiti opciju prikrivanja lokacije.

Kako znanstvena zajednica određuje vrstu i koliko vremena im treba?

Odmah po unosu opažanja, ono dobiva status „Needs ID“ (potrebna identifikacija). Nakon toga, znanstvena zajednica, koju čine stručnjaci i iskusni hobisti, pregledava unesene podatke i predlaže identifikacije. Da bi opažanje dobilo status „Research Grade“ (istraživačka razina), mora zadovoljiti određene kriterije: potrebno je priložiti fotografiju, unijeti točan datum i lokaciju te dobiti identifikaciju od najmanje dvije osobe koje se slažu oko pripadnosti (istoj) opaženoj vrsti. Vrijeme potrebno za dovršetak identifikacije varira ovisno o složenosti vrste, kvaliteti unesenih podataka i aktivnostima zajednice. Obično, većina identifikacija bude dovršena unutar nekoliko dana do tjedan dana nakon unosa, no u nekim slučajevima taj proces može potrajati dulje. Na primjer, jer se znanstvenici i hobisti češće bave proučavanjem ptica, identifikacija ptica može biti brža u usporedbi s vrstama lišajeva, gdje postoji manji broj stručnjaka.