U Rječinu se slijeva razmjerno velik broj bujičnih potoka i odviraka manjih bočnih izvora koji izbijaju na površinu tla u blizini korita rijeke. Svi oni doprinose vodenoj snazi Rječine u vrijeme jakih oborina i topljenja snijega u planinama (sl. 1). Bočni izvori omogućavaju također da u koritu rijeke bude uvijek nešto vode čak i kad glavni izvor Zvir presuši.
Sl. 1. Nabujala Rječina kod Žakaljskog slapa (foto: M. Randić)
Većina najznačajnijih bujica teče i slijeva se u Rječinu s njene lijeve strane. Najizdašnije su Zala, Rastončica, Borivišćica, Mudna i Kacaj. One su ujedinjene u toku glavne bujice Sušice koja se u Rječinu ulijeva kod naselja Lukeži. Ostale, manje bujice zasebno utječu u Rječinu.
Korita spomenutih bujica su veći dio godine suha i zapunjena su množinom bujičnih nanosa – pruda, velikim dijelom nanijetih iz gornjih dijelova sliva u obliku oblutaka. Zanimljiva je pojava da u koritu Sušice nailazimo na oblutke oblikovane od nekoliko različitih vrsta stijena. Posebno se kontrastima boja odlikuju bjelkasti obluci od vapnenaca i zelenkasto-sivi obluci nastali od flišnih pješčenjaka. Ovi posljednji potječu vjerojatno iz sliva bujice Zale koja izvire na klanjskom području i dijelom teče po terenu s flišnom podlogom, otkidajući komade flišnih stijena i valjajući ih prema koritu Sušice. Još rjeđe se u Sušici mogu naići zaobljeni odlomci dolomitnih stijena, koje vjerojatno najviše donosi bujica Borovišćica (sl. 3) koja se usjekla u dolomitne padine.
Dolomiti se lako troše pa dolomitne oblutke možemo naći više u gornjim dijelovima sliva jer ih nizvodno snaga bujica redovito razdrobi u sitan pijesak. Bujični prud osebujno je stanište s posebnim i danas već rijetkim tipovima životnih zajednica; prevladavaju grmoliki tipovi obalnih vrba, za koje nastojimo ukazati na potrebu zaštite kao osobite prirodne vrijednosti.
U najgornjim dijelovima sliva, na Grobničkim planinama, gdje su i „izvorišta“ većine bujica, također je razvijen poseban tip povremeno vlažnih staništa – to su dna korita bujičnih jaruga i jaraka, kojima se slijevaju i odvode bujične vode. Zasad su mnogo bolje očuvani od donjih dijelova sliva jer se regulacija bujica provodi uglavnom u donjim dijelovima gdje su mnoge njihove prirodne vrijednosti izgubljene (sl. 4).
Ta su osebujna gorska staništa kraći dio godine jako navlažena zbog otapanja krpa snijega koji se tijekom zime, za vrijeme snježnih oborina, u njima nakuplja i zatim polako otapa, dok su u sušnom dijelu godine dna tih jaruga i jaraka, zbog ocjeđivanja, lišena viška vode i vlage. Vode od kiša njima brzo otječu, pa korita brzo presušuju. Oprečni uvjeti staništa, s izmjenama vlažne i sušne faze, omogućavaju pojavljivanje i razvitak osebujne životne zajednice s nekolicinom takvim uvjetima posebno prilagođenih biljnih i životinjskih vrsta.
M. R.