Rezultat ovogodišnjeg monitoringa gnijezdeće populacije bjeloglavog supa (Gyps fulvus) na području Kvarnera, koji se provodi već dugi niz godina, potvrdio je senzacionalnu vijest – populacija ugrožene vrste bjeloglavi sup u Hrvatskoj, koja je još nedavno…
Međunarodni dan strvinara (International Vulture Awareness Day – IVAD)
Pozivamo Vas ove subote 7. rujna da nam se pridružite u obilježavanju Međunarodnog dana strvinara (International Vulture Awareness Day – IVAD). Svratite u naš Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove Beli na otoku Cresu…
Rusi svračak
Rusi svračak (Lanius collurio) jedna je od mnogobrojnih ptica selica koje obitavaju u Hrvatskoj tijekom toplijeg dijela godine (uglavnom svibanj – rujan). Lako prepoznatljiv mužjak …
Najuspješniji lovac životinjskog svijeta
Kako zamišljate životinju koja nosi titulu „najuspješnijeg lovca/predatora“ životinjskog svijeta, odnosno koju životinju zamišljate? Polarnog medvjeda, vuka, morskog psa, sovu, hijenu možda? Je li ta životinja velika, snažna, brza… ili najbrža? Možda…
Leptir koji nam je ukrao hlad
Ove godine na Rabu, u posebnom rezervatu šumske vegetacije šumi Dundo, kao i na čitavom Kalifrontu, uočen je jako veliki broj ženki koje polažu jaja što nam ukazuje na potencijalni „golobrst“ šume crnike slijedeće godine.
Kućni macaklin – imate li ga u svojoj kući?
Kućni macaklin (Hemidactylus turcicus) je gušter koji je pretežito aktivan noću. Domovina mu je mediteranska regija od kuda se raselio u mnoge dijelove svijeta, poput …
Balavac i izbirljivac… u šumi
Možda nije najljepši prizor za većinu ljudi dok šeću šumom, no i puž golać ima zanimljivu priču. Sigurno ste se zapitali “Kako je puž izgubio kućicu?”…
Kotrljani (balegari)
Kotrljani (balegari, govnovalji) kukci su kornjaši iz porodice truležara (Scarabeidae). Karakteristično za kotrljane je prikupljanje i transport hrane. Naime, kotrljani nakon uočavanja životinjskog izmeta na …
Neobična orhideja – šumska kokoška (Neottia nidus-avis)
Šetajući šumom Golubinjaka, naišli smo na neobičnu orhideju nazvanu šumska kokoška (Neottia nidus-avis).
Povodom Dana biološke raznolikosti održano druženje s fotografima "divljine" s riječkog područja
Međunarodni dan biološke raznolikosti obilježava se od 1993. godine svake godine 22. svibnja, kada su diljem svijeta u fokusu teme posvećene očuvanju prirode. Tako i …