Šetajući šumom Golubinjaka, naišli smo na neobičnu orhideju nazvanu šumska kokoška (Neottia nidus-avis). Njeno znanstveno ime dolazi od grčke riječi neottia – gnijezdo i latinskih riječi nidus avis – ptičje gnijezdo. Iako na prvi pogled ne vidimo sličnost s ptičjim gnijezdima, inspiracija za ovo ime skriva se pod zemljom. Kažu da njezin isprepleteni korijenski sustav liči loše sagrađenom ptičjem gnijezdu.
Ono po čemu je ona zaista neobična je činjenica da ni jedan dio ove biljke nije zelene boje. Ona naime ne vrši fotosintezu, nego hranu dobiva putem mikorize s gljivama roda Sebacina, koje pak ovise o okolnim stablima i njihovim korijenskim sustavima. Dakle, šumska kokoška, mikorizne gljive i stabla u okolici žive u neobičnoj suradnji iz koje svi imaju koristi.
Oprašivanje ove biljke vrše kukci roda Diptera, te moguće i mravi i upravo mrave smo i mi našli pri detaljnom pogledu na cvjetove šumske kokoške.
Šumske kokoške su, kao i sve orhideje u Hrvatskoj, strogo zaštićene vrste i zabranjeno ih je brati, skupljati, uništavati, sjeći ili iskopavati. Upravo zbog svoje simbioze s gljivama mogu rasti isključivo u svojem staništu te je presađivanje u vrtove uvijek je neuspješno (i Zakonom zabranjeno). Stoga, ako sretnete šumsku kokošku, napravite fotografiju i divite joj se u njezinom prirodnom staništu.