Dugo očekivana proljetna kiša izmamila je jedinku pjegavog daždevnjaka (Salamandra salamandra) na vlažnu asfaltnu cestu u prijepodnevnim satima, suprotno njegovom uobičajenom obrascu kretanja i boravka u prirodi. Naime, pjegavi daždevnjaci su aktivni pretežno noću, tek iznimno danju poslije kiše mogu napustiti svoja skrovišta. Tako većinu svog života provode skrivajući se ispod debala, mrtve kore, mahovine, kamenja i drugih sjenovitih i vlažnih skrovišta listopadnih ili mješovitih šuma sa vodotocima.
Pjegavi daždevnjak je vodozemac iz roda daždevnjaka. Duguljasta je tijela, s četiri kratke noge podjednake dužine i dugačkim repom. Većina primjeraka kraća od 20 cm, ali može doseći dužinu od 25 cm. Krupne je i robusne građe. Na gornjoj površini tijela ima jarko žute, narančaste ili crvenkaste mrlje ili linije na crnoj podlozi. Ovakva obojenost se pojavljuje čak i kod tek metamorfoziranih mladunaca. Donja strana tijela može biti u potpunosti crna. Opisane su brojne varijacije kod jedinki ove vrste, a gotovo sve jedinke se razlikuju po rasporedu i obliku šara. Životni vijek pjegavih daždevnjaka iznosi oko 20 godina u prirodi i do 50 godina u zatočenišvu.
Prva obrambena linija pjegavog daždevnjaka upravo je njegov izgled. Ukoliko neki od predatora zanemari upozorenje koje pjegavi daždevnjak odašilje svojim jako uočljivim mrljama (aposemija – upozoravajuća obojenost) i napadne ga, otrov koji će pjegavi daždevnjak izlučiti iz otrovnih žlijezde u vidu parotidnih žlijezda i četiri reda otrovnih žlijezda duž tijela brzo će ga odvratiti od napada, a ujedno i usmjeriti prema izbjegavanju budućih pokušaja napada na istu vrstu. Otrov pjegavog daždevnjaka naziva se Samandarin i izuzetno je snažan: jako iritira usta i oči napadača, pa ih zbog toga većina predatora izbjegava.
Pjegavi daždevnjaci se pare na kopnu. Kada mužjak nađe ženku, priječi joj put, trlja je njuškom te je u pogodnom trenutku hvata u ampleksus (ljubavni zagrljaj sa ženkom na svojim leđima). Pritom mužjak na tlo pušta spermatofore (paketiće sperme) i na njih namješta ženkinu kloaku. Spermiji tako ulaze u ženku (ženka ih doslovno pokupi) i oplođuju jaja. Ženka ih potom nosi do osam mjeseci i kad se razviju, u vodu ispušta od 30 do 70 ličinki (dugačkih do 75 mm) s već razvijenim udovima i vanjskim škrgama.
Ono što je jedinstveno kod pjegavih daždevnjaka je mogućnost donošenja na svijet potpuno razvijenih jedinki sposobnih za život na kopnu što se dešava kao rezultat nedostatka prisutnosti vodenog tijela u koje bi ženka inače ispustila ličinke.
Kao i kod ostalih vodozemaca iz roda repaša, tako i pjegavi daždevnjak ima iznimno dobru mogućnost regeneracije (obnavljanje dijela tijela). Može regenerirati rep, nogu, dijelove gubice te čak i pluća. Međutim, kako životinja stari tako i mogućnost regeneracije slabi.
E.V.