Širenje biljaka koje ranije nisu bile poznate u flori ili cvjetani nekog područja na mnoge načine omogućuje čovjek svojim raznovrsnim aktivnostima. Posebno je to učestalo povezano s naglim razvojem prometa i masovnim putovanjima čime se, namjerno ili nenamjerno, rasprostranjuje i donosi sjemenje biljaka iz udaljenih krajeva svijeta. Ponekad se novopridošla vrsta počinje širiti kao „bjegunac“ iz uzgoja, potiskuje domaće vrste i na taj način postaje neželjena invazivna vrsta. Naime, jedan od načina unosa u nova područja je da se neku biljku prvotno uzgaja kao, primjerice, ukrasnu u vrtovima, (pa je onda unos namjeran), ali ona u nekom trenutku odbjegne u prirodu i dalje se, često nekontrolirano i naglo, širi. Takvih primjera i u našim je krajevima (bilo) mnogo, a nedavno smo mogli posvjedočiti vjerojatno „prvim koracima“ u širenju jedne nove vrste u flori grada Rijeke – Karwinskijeve hudoljetnice (sl. 1).
Njezini plodovi – roške uobičajeno su opremljeni laganim „padobranima“ pa se lako rasprostranjuju vjetrom. Na taj se način, kao invazivna vrsta, proširila gotovo u čitavom tropskom i suptropskom pojasu Svijeta. Ova dekorativna vrsta glavočike potječe iz nama dalekih krajeva – urođena je u Srednjoj Americi, a u Hrvatskoj je kao nova pridošlica najprije otkrivena 2013. godine u Dubrovniku. Pronašli su je i o tome botaničku zajednicu izvijestili dr. Nenad Jasprica s Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku i dr. Sanja Kovačić s Botaničkog zavoda s Botaničkog vrta prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Tamo se raširila u pukotinama zida na poluotoku Lapadu, a na to je mjesto vjerojatno dospjela „pobjegavši“ iz nekog od obližnjih vrtova. Ondje čak izgrađuje i jednu posebnu, za Hrvatsku novu biljnu zajednicu, kojoj je svojstvena vrsta upravo Karwinskijeva hudoljetnica.
Karwinskijevu hudoljetnicu pronašli smo prošle godine (2019.) ukorijenjenu na stjenovitom zasjeku i u pukotinama zida uz cestu na zapadnoj periferiji grada Rijeke, u Istarskoj ulici, nedaleko okretišta autobusa na Biviju. Novi nalaz Karwinskijeve hudoljetnice u Hrvatskoj, na sasvim drugom kraju jadranske obale, u gradu Rijeci, u “slobodnoj” prirodi, ima važnost u dokumentiranju mogućeg budućeg širenja ove vrste u našim krajevima, a možda se pokaže da svoj doprinos širenju ove vrste daju i aktualne klimatske promjene?
Od sličnih vrsta iz porodice glavočika, kao što su primjerice tratinčice, Karwinskijeva se hudoljetnica razlikuje po habitusu trajnice čiji je donji dio ponešto odrvenjen, listova koji su dijelom trorežnjeviti i klinasto suženi pri bazi (sl. 3) i cvjetnim glavicama čiji jezičasti cvjetovi mogu biti bjelkasti (sl. 2) ili ružičasti (obično kad su još mladi) i s donje strane uglavnom crvenkasto nahuknuti.
Marko Randić
Više o Karwinskijevoj hudoletnici može pročitati u magazinu “Lanterna”: https://lanterna.news/2020/05/05/karwinskijeva-hudoljetnica/